15.08.2019

З якими проблемами зустрічається LegalTech стартапер в Україні, як знайти та розвинути ідею та де шукати натхнення? Поки триває набір на Акселераційну програму для юридичних стартапів UCU Legal Tech Program, ми поспілкувалися з Юрієм Зарембою, співзасновником українського стартапу AxDraft. Цьогоріч ця платформа для автоматизації юридичних документів залучила понад $1 млн. інвестицій. 

 

Яка історія Вашого проекту? Як Ви створили AXDRAFT?

У найкращих традиціях інноваційного підприємництва. AXDRAFT був рішенням для проблеми, яка виникала у мене кожного дня в юридичній роботі. Я копіював ті ж самі положення з одного документу в інший, марнуючи час і переносячи помилки. Я був переконаний, що повинен бути кращий і простіший спосіб готувати документи, і звернувся до свого брата Олега, щоб разом вирішити цю проблему.

Що Ви робили для того, аби стати лідерами ринку в Україні?

Я думаю, що нам ще потрібно багато зробити, щоб стати лідерами 🙂 Я  впевнений, що результатами, які у нас є сьогодні, ми завдячуємо своєму ставленню до роботи. У нас є лозунг: be so good they can’t ignore you. Ми завжди стараємося робити настільки якісну роботу, наскільки це можливо, часто роблячи набагато більше, ніж ми пообіцяли. Ми не боїмося брати на себе відповідальність, постійно просимо про відгук наших користувачів і покращуємо продукт, виходячи з їхніх відгуків та побажань.

Чиїм досвідом Ви надихаєтесь?

Нас надихають підприємці, які шукають нові та більш ефективні способи вирішення старих проблем, нові методи просування свого продукту. Моїми героями є Генрі Форд (змінив спосіб створення автомобілів), Енріке Дубургас (BREX) (створює новий стандарт у корпоративних кредитних картках) та Patrick Collison (Stripe) (створив новий стандарт в онлайн-платежах). З двома із них мені довелося спілкуватися особисто.

Із якими основними проблемами зустрічається LegalTech стартапер в Україні? Як можна їх вирішити?

В Україні ідеальні умови для legal tech підприємництва: (1) дуже “розслаблене” регулювання, (2) розвинена інфраструктура відкритих даних, (3) робота HiiL, який надає гранти на розвиток інновацій у сфері права, (4) підтримка USAID та Міністерства Юстиції. У таких класних умовах важливо з перших днів роботи над проектом прийняти рішення щодо того, чи ваш проект для глобального ринку, чи для України. Проекти для глобального ринку, наприклад, не можуть будуватися на українських відкритих даних і повинні створюватися із розумінням того, що правова реальність і проблематика дуже відрізняється. AXDRAFT це вдалося оминути, оскільки наш проект лише автоматизує документи клієнта і не відповідає за наповнення, тобто ми можемо працювати у будь-якій юрисдикції.

Чи були у Вашого проекту провали? Як Ви діяли у такі моменти?

У нас не було провалів. У нас були моменти, коли не все вдавалося, так як ми хотіли: в нас на останньому етапі провалювалися угоди, на які ми розраховували, нам не видали візу на фінальне інтерв’ю в акселератор Techstars в Лондоні, та багато інших ситуацій. Проте, це нормально і найважливіше в такій ситуації – це ваше ставлення. Емоції не допомагають. Потрібно прийняти ситуацію і шукати інше рішення для проблеми.

Як буде виглядати AXDRAFT через 5 років? 

У нас дуже амбітні плани, але пояснити, як ми туди дістанемося, займе надто багато часу. Якщо дуже коротко, то через 5 років ми б хотіли стати однією з небагатьох українських компаній “єдинорогів” і своїм прикладом надихнути більше підприємців в Україні мислити масштабніше. 

Як правильно знайти та розвинути ідею?

Я вважаю, що найкращі ідеї виростають із власного досвіду і з’являються вони тоді, коли ви уважні до вашої щоденної роботи і починаєте помічати в ній “слабкі місця”, тобто проблеми, які можна вирішувати швидше, зручніше, ефективніше. Рецепт розвитку ідеї теж простий – дійте! Не відкладайте вашу ідею на потім. У сучасному світі, щоб поекспериментувати з ідеєю, потрібно кілька днів і менше 100 доларів. У свій час я теж потрапив у пастку бездіяльності. Ідея AXDRAFT була у мене щонайменше 2 роки до того, як ми почали над нею працювати.

Розмовляв Олег Чучман

Триває набір на Акселераційну програму для юридичних стартапів UCU LegalTech Program. Якщо у Вас є ідея для стартапу, або команда, яка готова працювати над проектом – ознайомлюйтеся з умовами та реєструйтеся для участі у Програмі.