31 грудня, 2017

У чому полягають проблеми якості конституційного правосуддя та її підвищення в умовах конституційної реформи? 28 грудня у рамках проекту Rule of Law Lecture Series Михайло  Савчин у Львові прочитав лекцію «Юридичні сенси та юридична аргументація у контексті конституційної реформи».

Михайло Савчин – доктор юридичних наук, директор Науково-дослідного інституту порівняльного публічного права та міжнародного права УжНУ, радник Голови Конституційного Суду України (2008-2010). Під час лекції спікер поділився практичними кейсами та наголосив на важливості судової влади у контексті конституційної реформи:

«Саме юридична аргументація лежить в основі легітимації актів судової влади. Чому я стільки на судову владу роблю упор? Справа полягає у тому, що у системі конституціоналізму є конфлікт між правами людини і демократією, –  зазначив Михайло Савчин. –  Демократія – це складне поняття, але з точки зору процедури вона втілюється у принципі мажоритарності. І ми прекрасно бачимо приклади, що наспраді це рішення, які ухвалює парламент. І ці рішення дуже часто носять характер такий, що вони атакують фундаментальні правові цінності. За прикладами далеко не треба ходити: ті ж самі диктаторські закони 16 січня 2014 року.»

Як наголосив спікер, конфлікт між правами людини та демократією вирішується через судовий контроль над рішеннями законодавчої влади і актів публічної адміністрації. Також пан Савчин додав, що лише забезпечення незалежного суду дасть змогу забезпечити фундаментальні рішення і соціальний прогрес.   

Лекція Михайла Савчина відбулася у рамках проекту UCU Rule of Law Lecture Series, який Школа права УКУ реалізовує за підтримки програми USAID «Нове правосуддя». З відеозаписом лекції можна ознайомитися за посиланням.

UCU Rule of Law Lecture Series – це серія лекцій від провідних американських, європейських та українських правників, присвячених актуальним викликам і проблемам у сфері забезпечення верховенства права, правосуддя та справедливості. Проект «Підвищення обізнаності правничої спільноти України щодо сучасних викликів верховенства права через організацію та проведення серії юридичних лекцій Українського католицького університету «Правовладдя» реалізовує Центр верховенства права Школи права УКУ за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми «Нове правосуддя» у співпраці з Відділенням Асоціації правників України у Львівській області.