30 грудня, 2017

На світоглядні теми Андрій Гринчук виступає нечасто. Андрій – практикуючий адвокат, викладач Школи права УКУ та Львівської бізнес-школи. У рамках проекту Rule of Law Lecture Series, який Школа права УКУ реалізовує за підтримки програми USAID “Нове правосуддя”, ми запросили Андрія розповісти про подвійні стандарти юридичної професії. За словами експерта, це був третій його виступ на світоглядну тематику. Яка із цього вийшла дискусія, можна переглянути на відеозаписі лекції. Тим часом ми занотували декілька цікавих тез Андрія. 

Я зараз читаю видану «Нашим форматом» шикарну книжку Вільяма Ширера «Історія третього рейху». І він, описуючи нацифікацію німецької освіти, говорить, що «у перевернутому догори дригом світі Німеччини 1933-1934 років призначення на посаду Міністра освіти, науки і культурного розвитку одного із керівників штурмових загонів виглядало дуже органічно». Я сподіваюся, що нікому крім, умовно, Кісєльова не прийде в голову показати, що я порівнюю Україну з третім рейхом, але, практикуючи в плані України на початку 21 століття, дуже часто мені здається, що я теж переважну частину свого робочого дня живу в юридичному світі, який перевернутий догори дригом.

Абсолютна більшість клієнтів, які вперше заходять до нас, я маю на увазі в офіс моєї компанії, за судовим представництвом, щиро дивуються, як це ми не будемо іти і домовлятися з суддею. Вони не розуміють, що відбувається. Частина з них спочатку сприймає це як кокетство, ну, ми ж з вами тільки побачилися, потім розберемося, побачимо. Ти починаєш переконувати, що дивіться, насправді, не буде у чому розбиратися і не буде що дивитися, не буде ніякої додаткової адвокатської роботи, яка насправді клієнтами сприймається як основна робота. І насправді ми у себе в компанії втрачаємо добру половину цих клієнтів, які заходяться в офіс за судовим представництвом, коли вони розуміють, що насправді ніхто не буде займатися закриттям цього питання «під ключ» в суді. В голівудських фільмах для такої категорії професіоналів є навіть спеціальна назва – фіксер. 

Я думаю, що кожен з тих, хто практикує, він на собі це відчуває. Коли приходять і кажуть: «Дайте нам, будь ласка, гарантії.» А Ти кажеш, що гарантії – в магазині електротоварів. Що ми гарантії не надаємо. Ми надаємо правову допомогу.

Іншого способу, ніж намагатися про це відкрито говорити, обговорювати ці питання, і говорити, що люди, в кінцевому випадку метою вашою є бути успішними. Для когось успіх, це є, переважно, тільки гроші. Так от: у довгостроковій перспективі вибачте, але ринок, який Ви будуєте, він не приносить грошей. Тому що міняється влада політична, міняються знайомі, і те, на чому ви працюєте, на ринку Вашого фіксінгу, воно не спрацює в довгостроковій перспективі.

Суд це наперед є невизначеність. А ми привчили людей, що суд може бути визначеністю. Ми, судові юристи. От це неправильно.

Я рекомендую всім, хто готовий дослухатись до рекомендацій, і особливо, коли ми будемо, наприклад, мати юридичну клініку в УКУ, будемо працювати в юридичній клініці з конкретними кейсами зі студентами, це буде просто заборонено їм говорити про те, що якась справа є виграшна, або вживати інші подібні терміни. А особливо давати якісь гарантії.

 

Погляди автора не обов’язково відображують погляди Школи права Українського католицького університету, Агентства США з міжнародного розвитку або уряду Сполучених Штатів Америки.

UCU Rule of Law Lecture Series  – це серія лекцій від провідних американських та європейських правників, присвячених актуальним викликам і проблемам у сфері забезпечення верховенства права, правосуддя та справедливості. Проект «Підвищення обізнаності правничої спільноти України щодо сучасних викликів верховенства права через організацію та проведення серії юридичних лекцій Українського католицького університету «Правовладдя» реалізовує Центр верховенства права Школи права УКУ за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя»  у співпраці з Відділенням Асоціації правників України у Львівській області.